Μοιρασιά στο ΟΑΚΑ για ΑΕΚ και Ολυμπιακό

Ολυμπιακός και ΑΕΚ είχαν τις στιγμές τους στο εξ αναβολής ντέρμπι της πρεμιέρας, που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ και ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1, όπως και η άλλη ισοπαλία που μετρούν φέτος οι «ερυθρόλευκοι» στο πρωτάθλημα, στα Γιάννενα.

Με χρεωστούμενο και το επίσης αναβληθέν ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, στην Τούμπα, ο πρωταθλητής άνοιξε τη διαφορά στους 5 βαθμούς από τη μακεδονική ομάδα και στους 3 από το δεύτερο Άρη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό, απόρροια της επιφυλακτικότητας των αντιπάλων και του αγωνιστικού χώρου. Ρίσκα και πρωτοβουλίες δεν αναλήφθηκαν, τα λάθη ήταν αρκετά, όπως και τα φάουλ, με αποτέλεσμα καμία ομάδα να μην μπορέσει να βρει ρυθμό.

Σε αυτό το διάστημα οι εστίες απειλήθηκαν σε τρεις περιπτώσεις. Στο όγδοο λεπτό ο Ελ Αραμπί παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ, στην προσπάθειά του να αποκρούσει σε εκτέλεση κόρνερ.

Η επόμενη φάση, στο 18΄, είχε επίσης πρωταγωνιστή τον ίδιο αλλά στην απέναντι εστία, όταν ο Μαροκινός υποχρέωσε τον Τσιντώτα να εκτιναχθεί για να αποκρούσει σε κόρνερ την κεφαλιά του, στο φάουλ του Μασούρα.

Στο 35΄, τέλος, ο Λιβάι Γκαρσία πήγε να σημειώσει ένα θεαματικό γκολ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, όπως απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, αλλά ο Εμβιλά έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Το… αντίδοτο για την αγωνιστική ραστώνη ήταν ένα γκολ, και το βρήκε πρώτος ο Ολυμπιακός αλλάζοντας εντελώς το αγωνιστικό μοτίβο. Αφού ο Ελ Αραμπί έστειλε… προειδοποιητική βολή στο 52΄ σουτάροντας πάνω από το δοκάρι στο γύρισμα του Εμβιλά, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν σε θέση οδηγού πέντε λεπτά αργότερα.

Στο 57΄ ο Μπουχαλάκης «έσπασε» την μπάλα στον Βρουσάι και ο νεαρός επιθετικός τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 0-1. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR, καθώς ο βοηθός αρχικά είχε υποδείξει οφ σάιντ του σκόρερ, που όμως κάλυπτε ο Λόπες.

Η ΑΕΚ είχε ένα άστοχο σουτ του Κρίστισιτς στο 63΄, ο Ολυμπιακός έχασε δύο μεγάλες σε ισάριθμες αντεπιθέσεις στο 67΄ και το 68΄, με τον Ελ Αραμπί να μη βρίσκει την μπάλα σωστά στην πρώτη περίπτωση και τον Φορτούνη να αστοχεί στη δεύτερη, για να έρθει η ισοφάριση στο 80΄. Στο σημείο εκείνο ο Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ και ο Σιμόες νίκησε στον αέρα τον Εμβιλά για το 1-1.

Στο φινάλε του αγώνα οι ομάδες είχαν από μια μεγάλη ευκαιρία για το γκολ της νίκης, με τον Τάνκοβιτς να αστοχεί από τα 5 μέτρα στο 90΄ και τον Τσιντώτα να κάνει μεγάλη απόκρουση σε κεφαλιά του Εμβιλά, στο 90΄+4.

Πηγή: naftemporiki.gr