Απόλλων Λάρισας: Πήρε την Δόξα στο «κάστρο» του

Ο Απόλλων Λάρισας «αγχώθηκε» περισσότερο από όσο δείχνει το σκορ αλλά όταν σοβαρεύτηκε επικράτησε με σκορ 4-1 επί της Δόξας Δράμας στο γήπεδο της Φιλιππούπολης για την 14η αγωνιστική της SuperLeague 2 καταφέρνοντας να δείξει την πλήρη ανωτερότητα του στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα εκμεταλλευόμενος την έδρα του.

Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν τους 26 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον Απόλλωνα Σμύρνης. Στον αντίποδα οι «μαυραετοί» βρίσκονται στην 9η θέση με 17 βαθμούς, όσους και ο Πλατανιάς.

Στα πρώτα του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Γκουστάβο στο 30′. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τον Μπαστακό να σκοράρει στο 49′ και να κάνει το 2-0, πετυχαίνοντας το πρώτο από τα δύο του τέρματα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν με τον Ρόβα στο 61′ και στην συνέχεια προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση χωρίς να τα καταφέρουν.

Στο 90′ ο Μπαστακός όμως έκανε το 3-1, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σκούπρας διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Απόλλων Λάρισας (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Χατζής, Λίταινας (81′ Καρατάσιος), Καρρίκι, Κουρτεσιώτης, Γκουστάβο, Μπαστακός, Σιφναίος (71′ Τασιούλης), Ναζίμ, Σουλιώτης

Δόξα Δράμας (Κώστας Βασιλακάκης): Μένκα, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Σιώπης, Πινδώνης, Πλέγας, Κρητικός, Ρόβας, Αποστολίδης (89′ Αναστασίου), Κόντος (75′ Μαρκοπουλιώτης).

Πηγή: sportlarissa.gr