Δεν τα κατάφερε ούτε σήμερα…

Για μία ακόμη αγωνιστική η ΑΕΛ έμεινε μακριά από τη νίκη, έχει να την γευτεί από τις 19 Δεκεμβρίου 2019 στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο, χάνοντας με 2-0 από τον Παναθηναϊκό, παρουσιάζοντας μία κακή αγωνιστική εικόνα στο πρώτο 45λεπτο, ενώ η βελτίωση στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν αρκετή για να φέρει την ανατροπή

Με αλλαγές και σε πρόσωπα αλλά και σε σχηματισμό, σε σχέση με την πρόσφατη αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό, ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Μιχάλης Γρηγορίου, επισρέφοντας στο 3-5-2, με τον Κρίστινσον κάτω από τα δοκάρια, τους Ζίζιτς, Μόρα, Μιχαήλ στην άμυνα, Μπέρτο, Αλί Γκαζάλ, Κάτσε, Μιλοσάβλιεβιτς και Καρανίκας στη μεσαία γραμμή, Ουάρντα και Παπάζογλου στην επίθεση.

Μία ομάδα που παρουσίασε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τις παθογένειες που εμφανίζει στα τελευταία παιχνίδια, παρουσιάζοντας αδυναμίες στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, επιμένοντας στις βαθιές μπαλιές και στην αναζήτηση του Ουάρντα στην επίθεση, μη κατορθώνοντας να φανεί επιθετικά στα πρώτα 25 λεπτά.

Διάστημα στο οποίο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χατζηγιοβάννη, σε μία φάση που θεωρούμε ότι δεν υπήρξε παράβαση, ενώ έχασε και την ευκαιρία να πάρει σοβαρό προβάδισμα για τη νίκη, όταν κέρδισε και νέο πέναλτι σε ανατροπή του Γιόχανσον από τον Καρανίκα, το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

Μετά από το τρίλεπτο 24’-27’ και τις δύο εκτελέσεις πέναλτι η ΑΕΛ έδειξε να αφυπνίζεται και να προσπαθεί να γίνει πιο επικίνδυνη, κάνοντας μάλιστα και την πρώτη της τελική προσπάθεια στο 28ο λεπτό όταν ο Ουάρντα δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνά άουτ.

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο κύλησε η συνέχεια του πρώτου 45λεπτου με τον Παναθηναϊκό να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός τέρματος, την ΑΕΛ να διαμαρτύρεται κυρίως για τη φάση του πρώτου πέναλτι, αλλά παράλληλα να προβληματίζει με την απόδοσή της.

Με επιθετική διάθεση

Μη έχοντας άλλη επιλογή ο τεχνικός της ΑΕΛ αποφάσισε να ρισκάρει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Έβγαλε εκτός αγώνα τον κατά συνθήκη αριστερό του μπακ, Καρανίκα, βάζοντας στη θέση του τον Μούζεκ, ενώ έβγαλε και τον Μόρα και έβαλε τον Μπούστος.

Με τη συγκεκριμένη διάταξη η λαρισινή ομάδα έδειξε να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, σε σχέση με το πρώτο 45λεπετο, προσπάθησε να φέρει τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, με πιο σωστές προϋποθέσεις, είδε τα αντίπαλα δίχτυα να… κουνιούνται στο 63ο λεπτό μετά από «κρέμασμα» του Κάτσε, γκολ όμως που ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ του Παπάζογλου στον Διούδη στην αρχή της φάσης.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στη συνέχεια έπεσε, με την ΑΕΛ να εγκλωβίζεται και να αναζητά τις βαθιές μπαλιές και να περιμένει σχεδόν τα πάντα από τις εμπνεύσεις του Ουάρντα, που άλλοτε έβγαιναν και άλλοτε όχι, με τους «βυσσινί» να χάνουν τη μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση όταν ο Παπάζογλου εντελώς μόνος απέναντι από τον Διούδη με την κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα ολοκληρωνόταν χωρίς άλλο τέρμα, στο 89ο λεπτό ο Ζαχίντ βρήκε με ωραία μπαλιά τον Ανουάρ που απέφυγε και τον Κρίστινσον, με τον Ισλανδό τερματοφύλακα να τον ανατρέπει και να μετατρέπει το τρίτο πέναλτι του Παναθηναϊκού σε γκολ ο Μπουζούκης.

Οι καλύτερες στιγμές

9’ Σουτ του Κουρμπέλη από το ύψος της περιοχής, εύκολα μπλόκαρε στη γωνία του ο Κρίστινσον

11’  Νέο σουτ από τους φιλοξενούμενους, αυτή τη φορά με τον Γιόχανσον, το οποίο πέρασε άουτ

22’ Ο Ζαχίντ απέφυγε ωραία τους αμυντικούς της ΑΕΛ και βρέθηκε στο έδαφος με τον Βρέσκα να υποδεικνύει πέναλτι, μία απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτιών. Μάλιστα χρειάστηκε και το VAR που έδωσε το ok στον διαιτητή να υποδείξει την άσπρη βούλα. Δύο λεπτά αργότερα ο Χατζηγιοβάννης νίκησε τον Κρίστινσον και έκανε το 1-0

27’ Νέο πέναλτι για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρανίκας ανατρέπει τον Γιόχανσον και ο Βρέσκας δείχνει και πάλι την άσπρη βούλα Ο Χατζηγιοβάννης εκ νέου απέναντι στον Κρίστινσον, πήγε να το εκτελέσει αλά Πανένκα, εύκολα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

28’ Στην αντεπίθεση η ΑΕΛ έκανε την πρώτη της τελική, με τον Ουάρντα να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας άουτ τη μπάλα

32’ Σέντρα σουτ του Χατζηθεοδωρή η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Κρίστινσον

48’ Σέντρα του Ζαχίντ, ο Πούγγουρας πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά πάνω από την λαρισινή εστία

52’ Σουτ του Μπούστος η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Διούδη

56’ Σουτ του Ζαχίντ ο Κρίστινσον έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε τη μπάλα.

57’ Στην αντεπίθεση ο Παπάζογλου βρήκε τον Ουάρντα που δοκίμασε αμέσως το σουτ, με τον Διούδη να πέφτει στη γωνία του και να μπλοκάρει

63’ Η ΑΕΛ σκοράρει με τον Κάτσε, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως επιθετικό φάουλ του Παπάζογλου στον Διούδη, στην αρχή της φάσης

71’ Κόρνερ του Ουάρντα, κεφαλιά του Ζίζιτς η μπάλα πέρασε άουτ

75’ Ωραία σέντρα του Ουάρντα, τελείως αμαρκάριστος ο Παπάζογλου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ

89’ Ο Ζαχίντ με πανέμορφη μπαλιά βρήκε τον Ανουάρ που απέφυγε και τον Κρίστινσον, ο οποίος τον ανέτρεψε για να υποδειχθεί το τρίτο πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Μπουζούκης το εκτέλεσε και έκανε το 0-2

90’+ Σουτ του Ανουάρ ο Κρίστινσον έσωσε στην ΑΕΛ από το τρίτο τέρμα

Διαιτητής: Γιώργος Βρέσκας (Πιερίας)

Α’ Βοηθός: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)

Β’ Βοηθός: Αθανάσιος Κόλλιας (Ηπείρου)

4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Γρεβενών)

VAR: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

A VAR: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Παπάζογλου, Ζίζιτς, Μόρας (46’ Μπούστος), Καρανίκας (46’ Μούζεκ), Μπέρτος, Κάτσε (64’ Βινίσιους), Αλί Γκαζάλ, Μιλοσάβλιεβιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Δώνης (72’ Μπουζούκης), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάννης, Χατζηθεοδωρίδης (83’ Κολοβέτσιος), Κουρμπέλης, Νάγκι (60’ Ανουάρ), Πούγγουρας, Καμπετσής