Αρχηγού παρόντος…

Η ΑΕΛ μπορεί να είχε την πρώτη και την τελευταία κουβέντα στο ματς, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο Αγρίνιο με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα κόντρα στον Παναιτωλικό για την 7η αγωνιστική της Super League.

Πρόσωπο του αγώνα ο Βαγγέλης Μόρας που ισοφάρισε για την ΑΕΛ στο 80′ με τον αρχηγό των «βυσσινί» να σκοράρει για δεύτερη φορά και πάλι κόντρα στον Παναιτωλικό.

Η ΑΕΛ είχε προηγηθεί με την χρήση και του VAR στο 27′ με τον Μιχαήλ, με τον Παναιτωλικό να ανατρέπει το σκορ με τους Ντίας (34′) και Μπαΐροβιτς (78′).

Η αλλαγή στην κορυφή

Με μία αλλαγή σε σχέση με το ματς με την ΑΕΚ παρέταξε την ενδεκάδα της ΑΕΛ ο Μιχάλης Γρηγορίου, βάζοντας στην κορυφή της επίθεσης τον Νούνιτς στη θέση Ντάουντα, δίπλα από τον Ουάρντα.

Από εκεί και πέρα ο Κρίστινσον ήταν κάτω από τα δοκάρια, στόπερ οι Μιχαήλ, Μπράλιτς και Μόρας, στο δεξί άκρο ο Μπέρτος, στο αριστερό ο Στάνκοβιτς. Ενώ στη μεσαία γραμμή ήταν οι Κάτσε, Σεσέροβιτς και Μιλοσάβλιεβιτς.

Καλύτερη η ΑΕΛ…

Οι «βυσσινί» ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο ματς όταν στο 4′ ο Ουάρντα αφού έριξε στο έδαφος με πανέμορφη ενέργεια τον Σίεστεντ, δοκίμασε και το συρτό σουτ που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιαννακόπουλου.

Ενώ στο 15′ το γύρισμα του Μπέρτου από τα δεξιά κόντραρε σε αμυντικούς των γηπεδούχων για να στρωθεί στον Μιλοσάβλιεβιτς που σούταρε μέσα από την περιοχή ψηλά άουτ.

Και γκολ μέσω VAR!

Στο 26′ η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κάτσε έκανε τη σέντρα από δεξιά, στο πρώτο δοκάρι ο Μόρας πήρε την κεφαλιά με τον Μιχαήλ με κεφαλιά ψαράκι στο δεύτερο δοκάρι να κάνει το 1-0.

Βέβαια χρειάστηκε η χρήση του VAR καθώς ο βοηθός υπέδειξε σε αντικανονική θέση τον αμυντικό της ΑΕΛ, που όπως φάνηκε έκανε λάθος.

Στην πρώτη καλή στιγμή η ισοφάριση

Τα χαμόγελα πάντως δεν κράτησαν πολύ καθώς ο Παναιτωλικός στην πρώτη καλή στιγμή κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 34′ μετά από αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Χόρχε Ντίας είδε τη μπάλα να στρώνεται και με δυνατό σουτ έκανε το 1-1.

Με τους γηπεδούχους λίγα λεπτά μετά να ζητάνε και πέναλτι σε χέρι του Κάτσε, με τον Φωτιά να το αρνείται με σιγουριά, απόφαση που επιβεβαίωσε και το VAR λίγο αργότερα.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναιτωλικό να απειλεί ξανά στο 42′ όταν η μπάλα από το δυνατό σουτ του Σιέλστρεντ έξω από την περιοχή πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Κρίστινσον.

Χαμένες ευκαιρίες

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΛ να απειλεί στο 56′ με ένα λάθος. Ο Σανιά γύρισε τη μπάλα στον Γιαννακόπουλο που πήγε να ντριμπλάρει τον Μιλοσάβλιεβιτς, αλλά τη μπάλα να κοντράρει πάνω στον παίκτης της ΑΕΛ και να περνάει άουτ.

Για να απαντήσει ο Παναιτωλικός στο 61′ όταν ο Ντίας έκανε το γέμισμα προς την περιοχή της ΑΕΛ, ο Ντάλσιο κατέβασε τη μπάλα με το στήθος, στρώνοντάς της στον Μοράρ που σούταρε με τη μία, αναγκάζοντας τον Κρίστινσον να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ανατροπή στη πρώτη επαφή…

Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ο Μπαΐροβιτς κατάφερε να ανατρέψει το σκορ για τον Παναιτωλικό. Στο 77′ ο Ντουάρτε που είχε περάσει κι αυτός στο δεύτερο ημίχρονο ως αλλαγή με κάθετη πάσα βρήκε τον επιθετικό των γηπεδούχων που γύρισε μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 2-1.

Απάντησε ο αρχηγός!

Αυτή τη φορά ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που δεν κατάφερε να χαρεί για πολύ. Στο 80′ ο Κάτσε εκτέλεσε φάουλ, με τον Βαγγέλη Μόρα να νικά τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά να κάνει γρήγορα το 2-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους «βυσσινί» να φεύγουν από το Αγρίνιο με το βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες Κάρτες: 75′ Μοράρ, 78′ Μπαΐροβιτς, 80′ Σιέστεντ, 89′ Σανιά / 85′ Μιλοσάβλιεβιτς.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Γιαννακόπουλος, Γιοβάνοβιτς, Ταχάρ, Μοράρ (77′ Μπαΐροβιτς), Ντάλσιο (73′ Ρομάν), Ντίας, Αρίγκμπι (54′ Ντουάρτε), Λουσέρο, Σανιά, Μαρσιάλ, Σιέστεντ.

Στον πάγκο έμειναν: Κνετ, Μπάλμπι, Τσιγγάρας, Λιάβας.

ΑΕΛ (Μ. Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς, Μπέρτος, Στάνκοβιτς, Κάτσε, Σεσέροβιτς (69′ Φατιόν), Μιλοσάβλιεβιτς, Ουάρντα (90′ Ασούμπρε), Νούνιτς (46′ Ντάουντα).

Στον πάγκο έμειναν: Ριστιτς, Γκόλιας, Καρανίκας, Ζίβκοβιτς.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας). Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου), Δίπλαρης (Καρδίτσας).4ος: Γρατσάνης (Τρικάλων). VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας).

Πηγή: sportlarissa.gr