Παλικαρίσιος βαθμός για την ΑΕΛ στο Αγρίνιο!

Η ΑΕΛ φεύγει με την ισοπαλία από το Αγρίνιο καθώς μέσα σε 7 λεπτά οι «βυσσινί» ημί-ανέτρεψαν το εις βάρος τους 2-0 του πρώτου ημιχρόνου και με δύο τέρματα του Άντονι Φατιόν κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2.

Οι «βυσσινί» είχαν ανάγκη τον βαθμό σε μία δύσκολή έδρα και πλέον καλούνται να… χτίσουν πάνω σε αυτό το αποτέλεσμα και να συγκεντρωθούν στο ερχόμενο παιχνίδι με την Ξάνθη προκειμένου να αποκτήσουν απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Η ΑΕΛ βρίσκεται πλέον 1 βαθμό πάνω από την θέση που οδηγεί στα μπαράζ και πανηγυρίζει για ένα βαθμό που δίνει ψυχολογία στην ομάδα καθώς ήρθε χάρη στην ψυχή που έβγαλε η ομάδα της Λάρισας στο δεύτερο μέρος.

Το ματς

Παιχνίδι με λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο με τον Παναιτωλικό να έχει την κατοχή της μπάλας και την ΑΕΛ να περιμένει στο δικό της μισό με το σκεπτικό να βγει γρήγορα στην κόντρα.

Ο Παναιτωλικός έφτανε εύκολα την μπάλα μπροστά από την εστία του Κρίστινσον στα πρώτα λεπτά αλλά δυσκολευόταν να βγάλει τελικές προσπάθειες.

Στο 10′ σημειώθηκε τελική από πλευράς ΑΕΛ. Το σουτ του Λεοζίνιο εκτός περιοχής, δεν δημιουργησε πρόβλημα στον Γιαννακόπουλο που είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σοβαρά στο 15′. Εκτέλεσε φάουλ με το αριστερό ο Λεοζίνιο, η μπάλα πέρασε από όλους, ο Νούνιτς ακολούθησε την τροχιά της μπάλας όμως το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 24′. O Μανά μπαίνει στην περιοχή, κάνει το σουτ, ο Κρίστινσον αποκρούει, ο ίδιος παίκτης κάνει τη σέντρα ξανά, διώχνει ο με τον ίδιο τρόπο ο Ισλανδός, ο Μπάιροβιτς μπήκε στην πορεία της μπάλας και έκανε το σουτ με τον Μπέρτο να τον προλαβαίνει με προβολή, η μπάλα στρώθηκε στον Μάζουρεκ που σούταρε με δύναμη και έγραψε το 1-0 με την άμυνα της ΑΕΛ να παραμένει σαστισμένη.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να απειλήσει στο 27′ όταν ο Σεσέροβιτς με  μπαλιά βρήκε τον Ντέλετιτς που άνοιξε το κοντρόλ έδωσε την ευκαιρία να βγει ο Γιαννακόπουλος και να μπλοκάρει.

Οι «βυσσινί» προσπάθησαν ξανά στο 34′ όταν ο Ντέλετιτς έβγαλε την ΑΕΛ στην κόντρα με κάθετη πάσα στον Λεοζίνιο που άργησε να πάρει επιλογή και όταν προσπάθησε να ξανα βρει τον Ντέλετιτς οι αμυντικοί της ομάδας του Αγρινίου πρόλαβαν να τοποθετηθούν σωστά και να διώξουν.

Ο Παναιτωλικός πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 42′. Κεφαλιά του Μασουρέκ, ο Μπάιροβιτς περνά από τον Ζίζιτς, τον νικά, και με ωραίο τελείωμα νικά τον Κρίστινσον για το 2-0.

Παρόλα αυτά, το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει καθώς ο Σουηδός ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε όμως η ΑΕΛ δεν παράτησε το παιχνίδι.

Ο Ντέλετιτς ανέβασε την απόδοση του και σε συνδυασμό με τον Φατιόν που ανέλαβε τον ρόλο του εκτελεστή σήμερα, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 63′ από δεξιά ο Ντέλετιτς έκανε την σέντρα ο Φατιόν έπιασε την κεφαλιά και μείωσε σε 2-1.

Στο 64′ η ΑΕΛ ξανά από δεξιά έβγαλε τον Μπέρτο, αυτός σέντραρε, ο Μπαργκάν έκανε το γύρισμα όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Η ισοφάριση ήρθε στο 69′. Ο Ντέλετιτς απέφυγε δύο παίκτες και έδωσε προωθημένη πάσα στον Μπαργκάν στα αριστερά, αυτός μπήκε στην περιοχή και ο Λιαβάς τον ανέτρεψε με τον Φωτιά να υποδεικνύει πέναλτι.
Ο Φατιόν ανέλαβε την εκτέλεση σημαδεύοντας συρτά και δεξιά πανηγυρίζοντας για το 2-2.

Στο 71′ η ΑΕΛ είχε κι άλλη ευκαιρία για την ολική ανατροπή. Ο  Ντέλετιτς με κάθετη ψιλοκρεμαστή πάσα βρήκε στον χώρο τον Νούνιτς που δοκίμασε το σκαστό σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Γιαννακόπουλου!

Μέχρι την λήξη του αγώνα δεν σημειώθηκαν μεγάλες στιγμές με κυριότερες μία εκτέλεση φάουλ του Μπαργκάν που βρήκε πάνω στα σώματα ενώ ένα σουτ του Αμαράλ πέρασε άουτ.

Κάρτες: 65′ Μοράρ, 66′ Αμαράλ, 68′ Λιάβας / 31′ Ακόστα, 70′ Φατιόν, 82′ Γκόλιας

Παναιτωλικός (Τ. Δέλλας): Γιαννακοπουλος, Μιχάι, Άργκους (78 Μαλής), Λιάβας, Αμαράλ, Γκούγκα, Λουσέρο (74′ Τσιγγάρας), Μανά, Μάζουρεκ, Γουίλιαν, Μπαΐροβιτς (64′ Μοράρ).
Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Τσοκάνης, Βασιλούδης, Μπελεβώνης.

ΑΕΛ (Τ. Φέστα): Κρίστινσον, Μπέρτος, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γιακιμόφσκι, Σεσέροβιτς, Φατιόν, Λεοζίνιο (64′ Σικάφκα), Ακόστα (46′ Μπαργκάν), Ντέλετιτς, Νούνιτς (87′ Μόρας).
Στον πάγκο: Παϊτέρης, Μπάλλας, Νούσιος, Ζίβκοβιτς

Διαιτητές: Βασίλειος Φωτιάς, Αντώνιος Καρατζίκας, Μιχαήλ Καρσιώτης
4ος Διαιτητής: Ιωάννης Νεοφυτιάδης

Πηγή: sportlarissa.gr