Ήττα με ανατροπή η ΑΕΛ

Ήττα σοκ για την ΑΕΛ που έχασε με ανατροπή από τη Λαμία με 2-1 στο AEL FC ARENA με τους «βυσσινί» να παίζουν καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, αλλά να μην μπορούν να σταματήσουν τους φιλοξενούμενους στο ορμητικό τους ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΛ παρά το πανέμορφο τέρμα του Ντέλετιτς στο 30′, είδαν την Λαμία να ισοφαρίζει με τον Μπαράλες (48′) και τελικά να παίρνει τη νίκη με το τέρμα του Επστάιν (65′) δίνοντας στην ομάδα του το πρώτο τρίποντο φέτος.

Φανέλα βασικού σε Μπαργκάν και Κόεφ

Φανέλα βασικού σε Μπαργκάν και Κόεφ έδωσε ο Τζιανλούκα Φέστα. Ο Ιταλός τεχνικός στο 4-2-3-1 επέλεξε τον Κρίστινσον κάτω από τα δοκάρια, με τον Μόρα και Γκόλια να είναι οι κεντρικοί αμυντικοί. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Κόεφ, ενώ στο αριστερό επιστρέφει ο Χούμπτσεφ.

Αμυντικοί μέσοι θα είναι οι Φατιόν και Μπάλλας. Η τριπλέτα πιο μπροστά θα απαρτίζεται από τους Ντέλετιτς, Σαχίτι και Πίτι, ενώ στην κορυφή της επίθεσης φανέλα βασικού πήρε ο Μπαργκάν.

Ανώτερη η ΑΕΛ από το ξεκίνημα

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με καλή κυκλοφορία προσπάθησε να φτάσει στα καρέ της Λαμίας.

Βέβαια ο Φέστα είδε την ομάδα του να στέκεται άτυχη, όταν στο 13′ χρησιμοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Σαχίτι να πιάνει τον τετρακέφαλό του και να αποχωρεί τραυματίας, για να περάσει στον αγωνιστικό χώρο ο Ακόστα.

Οι «βυσσινί» με τον Ακόστα στο 24′ δημιούργησαν απειλή στη Λαμία, όταν μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, γέμισε προς την «καρδιά» της περιοχής εκεί όπου ο Πίτι δοκίμασε το σουτ με τη μπάλα όμως να κοντράρει σε σώματα αμυντικών.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Πίτι επωφελήθηκε από ένα κλέψιμο του Μπαργκάν, ωστόσο η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ από το μακρινό του σουτ που επιχείρησε.

Το solo του Ντέλετιτς και 1-0!

Τελικά ο Ντέλετιτς ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ΑΕΛ με μία εκπληκτική ατομική του ενέργεια. Ο Σέρβος πήρε τη μπάλα λίγα μέτρα μπροστά από το χώρο του κέντρου και παρά την πίεση που δέχθηκε κατάφερε να παραμείνει όρθιος και να ξεκινήσει την επίθεση προς την περιοχή της Λαμία.

Αφού πέρασε τρεις παίκτες, δοκίμασε με το αριστερό το σουτ και κατάφερε να στείλει τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Σαράνοφ που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για το 1-0.

Από τη πλευρά της η Λαμία έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 39′, όταν ο Έπσταϊν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βασιλαντωνόπουλος έκανε την προβολή αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Γρήγορα η ισοφάριση…

Η Λαμία μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να φτάσει γρήγορα στο γκολ και το κατάφερε μετά από τρία λεπτά. Στο 48′ ο Επστάιν εκτέλεσε φάουλ από αριστερά στο πρώτο δοκάρι, εκεί όπου ο Δημούτσος πήρε τη πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Μπαράλες πρόλαβε τους παίκτες της ΑΕΛ και με νέα κεφαλιά έκανε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί και στο 55′ ο Κρίστινσον χρειάστηκε να πραγματοποιήσει μία σημαντική απόκρουση. Ο Βασιλαντωνόπουλος έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση και με διαγώνια πάσα βρήκε τον Καραμάνο, που έσπασε τη μπάλα στον Επστάιν αλλά από θέση τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Ισλανδό τερματοφύλακα.

Στο 57′ ο Δημούτσος έκανε τη σέντρα από αριστερά, με τη μπάλα να φτάσει στο δεύτερο δοκάρι, το σουτ του Βασιλαντωνόπουλου όμως ήταν αδύνατο για να καταλήξει στα χέρια του Κρίστινσον.

Έγινε και ανατροπή…

Η Λαμία μετά από τις χαμένες ευκαιρίες κατάφερε να ανατρέψει το σκορ. Ο Βασιλαντωνόπουλος, τη στιγμή που ΑΕΛ αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω τραυματισμού του Γκόλια, έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τη μπάλα να φτάνει στον αμαρκάριστο Επστάιν που είχε χρόνο για να κάνει και το κοντρόλ και με ένα δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κρίστινσον για το 1-2.

Η ΑΕΛ στη συνέχεια προσπάθησε να απειλήσει και στο 68′ μετά από την εκτέλεση φάουλ του Πίτι, ο Γκόλιας με σουτ έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, ενώ στο 78′ το σουτ του σκόρερ των «βυσσινί» μέσα από την περιοχή κόντραρε σε αμυντικούς για να περάσει κόρνερ.

Η ΑΕΛ μπορεί να πίεζε τη Λαμία αδυνατούσε όμως να ολοκληρώσει φάσεις. Στο 85′ μάλιστα ο Καραμάνος έχασε την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο ποδοσφαιριστής γύρισε με ωραία κίνηση μέτωπο προς την εστία, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο πάνω από την εστία.

Ο Μόρας «άγγιξε» την ισοφάριση…

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μόρας έχασε τεράστια ευκαιρία για να φτάσει η ΑΕΛ στην ισοφάριση. Στο 90+1′ ο Ντέλετιτς δοκίμασε απευθείας εκτέλεση φάουλ στα όρια της περιοχή, με τον Σαράνοφ να αποκρούει πάνω στον Λαρισαίο αμυντικό που με εξουδετερωμένο τερματοφύλακα έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οι «βυσσινί» πίεσαν μέχρι το τέλος και παρά το γεγονός πως δημιούργησαν κατάσταση πολιορκίας στα καρέ της Λαμίας δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το ματς.

Κάρτες: 45′ + 2′ Μόρας, 51′ Γκόλιας / 13′ Βάντερσον, 21′ Μπλάζιτς, 27′ Δημούτσος, 58′ Σκόνδρας, 89′ Ασίγμπα

Κόκκινη: 76′ Βάντερσον.

ΑΕΛ (Φέστα): Κρίστινσον, Κοέφ, Γκόλιας, Μόρας, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μπάλλας (75′ Μιλοσάβλιεβιτς), Μπαργκάν (70′ Κούνιτς), Σαχίτι (13′ Ακόστα), Πίτι, Ντέλετιτς.

Στον πάγκο: Παϊτέρης, Λεοζίνιο, Μπέρτος, Γρομητσάρης

Λαμία (Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Αντέτζο, Μπλάζιτς (63′ Οσμάν), Επστάιν (83′ Ασίγκμπα), Πλιάτσικας, Μπαράλες, Δημούτσος (68′ Μπερτόλιο), Καραμάνος.

Στον πάγκο: Μελισσάς, Αναστασιάδης, Μαστούρ, Τσούκαλος.

Διαιτητές: Γεώργιος Κομίνης. Βοηθοί: Αντώνιος Σινιοράκης, Σταύρος Σίπκας
4ος Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης