Γιατί Θεέ μου;

Η ΑΕΛ για 94 λεπτά ήταν στον τελικό της 12ης Μαΐου ωστόσο στο 94′ ένα ψαλιδάκι του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου έκρινε το ματς και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα η ΑΕΚ πήρε τη πρόκριση. Η ΑΕΛ είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Κρίζμαν (48′) και Ντέλετιτς (58′) όμως δεν άντεξε στην πίεση της ΑΕΚ που πήρε την πρόκριση στο τέλος.

Παιχνίδι με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο αλλά μόλις δύο φάσεις να είναι τελικές στο ματς με την ΑΕΛ να αμύνεται σωστά αλλά να μην μπορεί να κρατήσει τη μπάλα με τίποτα στα πόδια.

Στο 17′ ένα κόρνερ για τους «βυσσινί» εκτελέστηκε από τον Ντέλετιτς, πήρε την αδύναμη κεφαλιά ο Ζίζιτς και νη μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπάρκα..

Η πρώτη φάση ήταν για την ΑΕΚ στο 21′ όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα από τα 25 μέτρα, πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπόζοβιτς.

Στο 24′ ένα σουτ του Γκάλο εκτός περιοχής με το δεξί, δεν ανησύχησε ο Μπόζοβιτς. Οι φάσεις του πρώτους μέρους έκλεισαν με αυτή του 42′, όταν Ο Μπακασέτας έψαξε κάθετα τον Λιβάγια στην περιοχή, ο Κροάτης πρόλαβε και την έξοδο του Μπόζοβιτς αλλά βγήκε πλάγια, άνοιξε το κοντρόλ και η μπάλα πέρασε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία. Στο 48′ ο Ντέλετιτς βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Κρίζμαν που «τσίμπησε» τη μπάλα και απέναντι από τον Μπάρκα δεν κατάφερε να σκοράρει ανοίγοντας αρκετά τη μπάλα στα πλάγια με αποτέλεσμα ο Έλληνας τερματοφύλακας να καλύψει τη γωνιά του και να τη στείλει κόρνερ.

Η ΑΕΚ απάντησε στο 49′ όταν ο Γκόλιας έκανε λάθος, ο Αραούχο έκλεψε και σούταρε διαγώνια με το αριστερό όμως ο Μπόζοβιτς μπλόκαρε με «διπλή» προσπάθεια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και στο 54′ μετά από λάθος διώξιμο του Μπόζοβιτς, η μπάλα έφτασε στον Χριστοδουλόπουλο, αυτός έσπασε στον Αραούχο αριστερά που έκανε τη σέντρα όμως ο Μαυροβούνιος κίπερ διόρθωσε το λάθος του με σωστή χαμηλή έξοδο και μπλόκαρε τη μπάλα.

Η ΑΕΚ συνέχισε την πίεση και σε ένα λεπτό είχε δύο τελικές. Την μία με σέντρα Μπακάκη στο 55′ όπου ο Αραούχο πήρε κεφαλιά ανάμεσα στους υψηλόσωμους κεντρικούς αμυντικούς της ΑΕΛ και ήταν άστοχος. Την άλλη στο 57′ μετά από σουτ του Λάζαρου που δεν ανησύχησε τον Μπόζοβιτς.

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ σημειώθηκε στο 58′. Ο Αγκάνοβιτς εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ βρίσκοντας τον Κρίζμαν που κινήθηκε πανέξυπνα στον κενό χώρο, ο Κροάτης έκανε τη σέντρα στον Ντέλετιτς και αυτός τετ-α-τετ με τον Μπάρκα νικήθηκε από τον Έλληνα τερματοφύλακα.

Ωραίος συνδυασμός των παικτών της ΑΕΚ με τους Λιβάγια και Γιακουμάκη να συνδυάζονται τελικό αποδέκτη τον Χριστοδουλόπουλο που σούταρε άστοχα στο 76′.

Το φάουλ του Χριστοδουλόπουλου στο 78′ πέρασε άουτ ενώ ακολούθησαν κι άλλες ευκαιρίες για τους «κιτρινόμαυρους».

Στο 81′ ο Χουλτ έκανε σέντρα από αριστερά, ο Αραούχο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και ο Γιοβάνοβιτς σωτήρια έδιωξε σε κόρνερ.

Το κόρνερ το εκτέλεσε ο Μασούντ και ήταν απευθείας όμως η μπάλα βρήκε το δοκάρι του Μπόζοβιτς. Στη συνέχεια της φάσης η ΑΕΚ πήρε φάουλ και ο Μασούντ εκτέλεσε ξανά φάουλ. Αυτή τη φορά η μπάλα έσκασε και πήρε περίεργη τροχιά όμως και πάλι η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 84′ μετά από γέμισμα απομάκρυνε η άμυνα της ΑΕΛ σε πρώτο χρόνο και στη συνέχεια της φάσης με νέο γέμισμα η μπάλα βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας όπου ο κινήθηκε ο Γιακουμάκης που πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μπόζοβιτς.

Kι ενώ όλα έδειχναν πως η ΑΕΛ είναι στον τελικό. Από ένα κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο που με ανάποδο ψαλίδι στο 94′ σκόραρε και πήγε την ΑΕΚ στον τελικό…

Κάρτες: 61′ Κονέ / 22′ Μιλοσάβλιεβιτς, 45′ Γκόλιας, 83′ Μασούρας, 90′ Περόνε, 90′ Μπόζοβιτς

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης , Γκάλο (73′ Ναζλίδης), Σιμόες, Κονέ (64′ Μασούντ), Χουλτ, Μπακασέτας (52′ Χριστοδουλόπουλος),  Λιβάγια, Αραούχο

Στον πάγκο έμειναν οι: Τσιντώτας, Γιαννούτσος, Γαλανόπουλος, Αντωνίου.

ΑΕΛ (Σ. Αντωνίου): Μπόζοβιτς, Γιοβάνοβιτς, Μόρας, Ζίζιτς, Μασούρας, Γκόλιας, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (79′ Ρέντζας), Ντέλετιτς (83′ Περόνε), Χούμπτσεβ, Κρίζμαν (77′ Ναζλίδης)

Στον πάγκο έμειναν οι: Σουλούκος, Γκόικοβιτς, Μακρής, Μπάλλας.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (ΕΠΣ Αθηνών). Βοηθοί: Καμπούρης (Εύβοιας), Γρεβένης (Χαλκιδικής).
Επιπρόσθετοι: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Τσαμούρης (Πειραιά).
4ος: Μπαλτάς (Αχαΐας).

Πηγή: sportlarissa.gr