Κρατά μόνο τη νίκη και βλέπει ΑΕΚ

Πρεμιέρα με το δεξί για τον Ράτκο Ντόστανιτς στον πάγκο της ΑΕΛ, αφού οι «βυσσινί» επικράτησαν του ουραγού Πλανατιά με 1-0, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη για το πρωτάθλημα εντός του 2018 και παράλληλα γέμισαν τις «αποθήκες» της ψυχολογίας τους ενόψει του ημιτελικού με την ΑΕΚ.

Μία ΑΕΛ που λίγο έλειψε να πνιγεί από το ίδιο της το άγχος, αυτό που δεν της επέτρεψε να «καθαρίσει» το ματς πιο νωρίς, αλλά όταν ο Μίλος Ντέλετιτς έκανε το 1-0 κάπου στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, οι «βυσσινί» έκαναν και συντήρηση δυνάμεων, στρέφοντας το βλέμμα τους στο ματς της εχρόμενης Πέμπτης.

Άναρχη ανάπτυξη

Με τον Ράτκο Ντόστανιτς για πρώτη φορά στον πάγκο της η ΑΕΛ δεν παρατάχθηκε με ιδιαίτερες αλλαγές προσώπων στον αγωνιστικό χώρο. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Μπόζοβιτς, στην άμυνα οι Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας και Γουάλας, ο Λαγός κινήθηκε ως αμυντικό χαφ με τους Αγκάνοβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς και Μασούρα μπροστά του και στην επίθεση οι Ναζλίδης και Κρίζμαν.

Οι «βυσσινί» προσπάθησαν και κατάφεραν εν μέρει να διατηρήσουν την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, είτε λόγω της ποιότητας των παικτών τους, είτε λόγω της πίεσης που άσκησαν στον αντίπαλό τους, όμως τις πολλές ευκαιρίες για μία ακόμη φορά δεν τις είχαν. Μάλιστα θα έπρεπε να «ματώσουν» για να μπουν στην περιοχή των Κρητικών που παίζοντας με πολλούς παίκτες πίσω από την μπάλα είχαν τη δυνατότητα να κλείνουν χώρους και να κόβουν εύκολα ή δύσκολα τις εμπνεύσεις των «βυσσινί».

Η ΑΕΛ που σαφέστατα προσδοκούσε σ’ ένα γρήγορο γκολ, άρχισε να «πνίγεται» στο άγχος της όσο τα λεπτά κυλούσαν και η όποια πίεση προσπαθούσε να ασκήσει δεν απέφερε αποτέλεσμα και όλο αυτό την οδηγούσε σε άναρχη ανάπτυξη και εύκολα λάθη, που έδιναν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να παίρνουν ανάσες και να ροκανίζουν υπέρ τους τον χρόνο, καταφέρνοντας μάλιστα να βγάλουν χωρίς γκολ το πρώτο ημίχρονο.

Ίδια εικόνα, αλλά με γκολ…

Με τον Ντέλετιτς να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Ρέντζα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΛ, που προσπάθησε και πάλι να φέρει τη ροή του παιχνιδιού στην περιοχή του Πλατανιά, κάτι που γινόταν με δυσκολία, αφού οι παίκτες της κρητικής ομάδας έδωσαν κι άλλα μέτρα στη λαρισινή ομάδα και δεν άφηναν κανέναν σχεδόν ελεύθερο χώρο.

Ο Ντόστανιτς βλέποντας τη δυσκολία της ομάδας του, αποφάσισε να πάρει κι άλλο ρίσκο. Εντός ο Περόνε και εκτός ο Λαγός, με μετατόπιση του Μιλοσάβλεβιτς στη θέση του αμυντικού μέσου. Λεπτό, με το λεπτό η ΑΕΛ έχτιζει την υπεροχή της στην αντίπαλη περιοχή, ο Πλατανιάς δεν σκεφτόταν καν την αντεπίθεση και στο 69ο λεπτό ο Μίλος Ντέλετιτς με ωραίο πλασέ νίκησε τον Κλάιτς κάνοντας το 1-0 και απομακρύνοντας μεγάλο μέρος του άγχους που διακατείχε τη λαρισινή ομάδα.

Το τέρμα αυτό «πάγωσε» το ρυθμό της αναμέτρησης, αφού οι μεν «βυσσινί» ανέκοψαν τον επιθετικό τους ρυθμό, έχοντας φυσικά και το ματς της Πέμπτης με την ΑΕΚ, ενώ οι φιλοξενούμενοι απλά έδειξαν ότι μεσοεπιθετικά δεν είχαν να παρουσιάσουν τίποτα καλό.

Οι καλύτερες στιγμές

3’ Σέντρα από δεξιά του Ρέντζα, ο Αγκάνοβιτς αμαρκάριστος έκανε την κεφαλιά στέλνοντας όμως άουτ τη μπάλα

16’ Σουτ, κάτω από δύσκολες συνθήκες, για τον Κρίζμαν η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε χωρίς ιδιαίτερη δύναμη στα χέρια του Κλάιτς

20’ Εντυπωσιακή πάσα του Μασούρα για τον Ναζλίδη, που δεν μπόρεσε να νικήσει τον πορτιέρο του Πλατανιά, αν και έκανε την τελική από πολύ καλή θέση

27’ Αντεπίθεση του Πλατανιά, ο Δημούτσος βρίσκει τον Ενσικουλού, του σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Μπόζοβιτς. Το εκτέλεσε ο Δημούτσος, η άμυνα της ΑΕΛ «κόλλησε» αλλά η κεφαλιά του Φλοριάν πέρασε άουτ

51’ Ο Αγκάνοβιτς στριφογύρισε έξω από την περιοχή του Πλατανιά και έκανε το σουτ, το οποίο όμως μπλόκαρε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες ο πορτιέρο της κρητικής ομάδας.

69’ ΓΚΟΛ 1-0 Ωραία αλλαγή της μπάλας των «βυσσινί» και ο Μίλος Ντέλετιτς με ωραία αριστερό σουτ νίκησε τον Κλάιτς και έκανε το 1-0

90’ Ο Περόνε βρήκε ωραία τον Ντέλιτιτς, αλλά το σουτ του Σέρβου έδιωξε με τα πόδια ο Κλάιτς

90’+ Και πάλι ο Ντέλετιτς σε θέση βολής και πάλι ο Κλάιτς με τα πόδια διατήρησε το σκορ στα επίπεδα του 1-0

Διαιτητής: Θανάσης Σέζος (Κιλκίς)

Α’ Βοηθός: Νίκος Σάββας (Σερρών)

Β’ Βοηθός: Αϊχάν Χούσκογλου (Θράκης)

4ος Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδεονίας)

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Μπόζοβιτς, Ρέντζας (46’ Ντέλετιτς), Γκόλιας, Ζίζιτς, Γουάλας, Λαγός (62’ Περόνε), Μιλοσάβλιεβιτς, Μασούρας, Ναζλίδης (74’ Λεοζίνιο), Αγκάνοβιτς, Κρίζμαν

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλάιτς, Πλιάτσικας, Φλοριάν, Πετρόπουλος (83’ Καζάλιτσα), Καρυπίδης, Στάμου (74’ Ουντόζι), Βάντερσον (54’ Στανισλάβιεβιτς), Δημούτσος, Αγγελόπουλος, Νιλί, Ενσικουλού

Πηγή: sportlarissa