«Λύγισε» στο τέλος η ΑΕΛ και περιμένει την ένσταση (ΦΩΤΟ)

Αδύνατη να ανατρέψει το αρνητικό σερί μοιάζει να είναι η ΑΕΛ που γνώρισε την 12η ήττα της στο πρωτάθλημα της Α2. Οι «βυσσινί» για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου γνώρισαν την ήττα στο τέλος με 83-82 από το Μαρούσι και πλέον βλέπουν τις πιθανότητες του για παραμονή να μειώνονται αισθητά. Οι «βυσσινί» πάντως υπέβαλαν ένσταση για την τελευταία φάση του αγώνα, όπου ζητούν αντιαθλητικό φάουλ πάνω στο Γκιουλέκα που δεν δόθηκε.

Η ΑΕΛ σε ένα παιχνίδι που μπήκε δυνατά από την αρχή και δεν έχασε τη διαφορά παρά μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη, με τους γηπεδούχους να χάνουν τεράστια ευκαιρία για να εκδηλώσουν και επίθεση στα τελευταία 17» του αγώνα.

Η επιστροφή του Ναούμη ήταν σημαντική για το συγκρότημα του Χρήστου Χασανίδη, αλλά όχι καθοριστική και για το ροζ φύλλο. Ο παίκτης των «βυσσινί» μαζί με τον Σαριμπαλίδη βοήθησαν τα μέγιστα για τη νίκη δίχως όμως επιτυχία.

Λιγοστός ο κόσμος στο κλειστό της Νεάπολης με την ΑΕΛ να μην έχει την ανάλογη υποστήριξη από τον κόσμο της στην προσπάθεια για την παραμονή. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με τους ένθερμους φιλάθλους της που ωθούσαν την ομάδα συνεχώς με συνθήματα να αγωνιστούν εντός έδρας στη… Λάρισα.

Οι δύο όψεις της ΑΕΛ

Δύο όψεις είχε το πρώτο δεκάλεπτο για την ΑΕΛ. Οι «βυσσινί» μετά το εκπληκτικό ξεκίνημα τους με την έναρξη του ματς, είδαν τους φιλοξενούμενους με τον Ντακούλια αρχικά και τον Ξυδά να «κλείνουν» το πρώτο μέρος με μία διαφορά κοντά.

Σαριμπαλίδης και Κνέζεβιτς στο ξεκίνημα έμοιαζαν ασταμάτητοι με την ΑΕΛ να «τρέχει» ένα 9-0. Ενώ μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου οι «βυσσινί» έφτασαν να προηγούνται με +16 (18-2). Η αντεπίθεση της ομάδας του Αμαρουσίου ξεκίνησε στο δεύτερο μισό με Ντακούλια και Ξυδά να μειώνουν σε 18-16. Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν με τον Νίκο Καμάρα να διατηρήσουν τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 22-18.

Η επιστροφή του Ναούμη «σκότωσε» το Μαρούσι

Ο Σωκράτης Ναούμης ήταν το πρόσωπο του δεύτερου δεκαλέπτου για την ΑΕΛ. Ο παίκτης της λαρισινής ομάδας που επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Α2.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μπήκαν πιο δυνατά, αλλά η ΑΕΛ κατάφερνε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά και 3′ μετά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά είχε βρεθεί και πάλι σε διψήφιο νούμερο (32-22). Τα τρία τρίποντα του Ναούμη βοήθησαν την ΑΕΛ να φτάσει τη διαφορά στο +15 (41-26), με τους φιλοξενούμενους όμως και πάλι στο τελευταίο δίλεπτο με τον Ντακούλια να «κλείνουν» το σκορ στο 44-37 για το ημίχρονο.

Πόντο-πόντο

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, μόνο εύκολο δεν έμοιαζε το παιχνίδι για την ΑΕΛ. Οι «βυσσινί» όμως είχαν τον Σαριμπαλίδη που με κρίσιμα τρίποντα κράτησε το προβάδισμα για την ΑΕΛ. Από την άλλη το Μαρούσι για πρώτη φορά στο παιχνίδι κατάφερε να ισοφαρίζει το ματς, όχι όμως και να παίρνει το προβάδισμα.

Το Μαρούσι αποδείχθηκε πολύ σκληρό για να «πεθάνει», παρά το τρίποντο του Σαριμπαλίδη δύο λεπτά μετά το ξεκίνημα (47-41). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι σε μία αναμέτρηση που πήγαινε πόντο-πόντο κατάφεραν και ισοφάρισαν για πρώτη φορά 4’46» πριν τη λήξη του δεκαλέπτου και με το δίποντο του Μιχαλούτσου (53-53). Ο Σαριμπαλίδης με δύο τρίποντο όμως 1’30» πριν από το τέλος κράτησε το προβάδισμα υπέρ της ΑΕΛ με 67-64.

Η «μπίλια» σταμάτησε στο Μαρούσι…

Κι ενώ η ΑΕΛ δεν είχε βρεθεί σε κανένα σημείο του ματς στο να ακολουθεί τον αντίπαλο  ο Ξυδάς με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (9’15») έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο Μαρούσι με 67-68. Η είσοδος όμως και πάλι του Ναούμη κατάφερε να δώσει στους γηπεδούχους το προβάδισμα σε 75-70 (7’40»).

Οι «κιτρινόμαυροι» όμως με Ντακούλα να ηγείται στην επίθεση και να παίρνουν πολλά επιθετικά ριμπάουντ κάτω από τη ρακέτα της ΑΕΛ κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά σε 76-77 (4’10»).

Οι κακές επιλογές στην επίθεση των «βυσσινί» σε συνδυασμό με το γεγονός πως δεν μπορούσαν να σταματήσουν τους παίκτες του Αμαρουσία μέσα από τη ρακέτα έδωσαν και το μεγαλύτερο προβάδισμα των φιλοξενούμενων ένα λεπτό πριν από τη λήξη (78-83).

Ο Σαριμπαλίδης όμως με δύο εύστοχες βολές 42» πριν το τέλος έδωσε (82-83) έδωσε το δικαίωμα στην ΑΕΛ να πιστεύει για τη νίκη μετά από τις συνεχόμενες. Μία καλή άμυνα και 17» έδειχνα ιδανικό πλάνο για τους «βυσσινί», αλλά ο Γκιουλέκας δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την επίθεση με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται πως ο Μπάκας έκανε φάουλ με το πόδι στο παίκτη της ΑΕΛ και πως ο διαιτητής έπρεπε να καταλογίσει αντιαθλητικό φάουλ.

…ακολούθησε ένσταση

Παρά το γεγονός πως τα χρονόμετρα είχαν τερματίσει, η διοίκηση της ΑΕΛ ζήτησε να κάνει ένσταση για την τελευταία φάση του αγώνα στους διαιτητές. Απόφαση αναμένεται να παρθεί μέσα στον επόμενο μήνα μετά και την εκδίκασή της.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 44-37, 67-64, 82-83

ΑΕΛ (Χρήστος Χασανίδης): Βλαχούλης, Καμάρας 10, Παπαχρήστος 4, Κατσαρές 9 (2), Ναούμης 13 (3), Κνέζεβιτς 8, Σαριμπαλίδης 17 (4), Γκιουλέκας 13, Φιλιππόπουλος 5, Τσιαβές 3.

Μαρούσι (Κώστας Κεραμιδάς): Σεργιένκο, Στασινός, Μπάκας 6, Ξυδάς 16 (2), Ντακούλιας 18 (2), Στούκας 11 (2), Ρεκουνιώτης 2, Σουρλής 1, Παπαγεωργόπουλος 16, Μιχαλούτσος 13.

Πηγή: sportlarissa.gr